Törvénytelen, mégis kizárják a családos albérlőket a hirdetésekben

György Unyatyinszki 2020-05-22 14:33:03.000000
A tulajdonosok szerint nagyobb kockázatot jelent családosnak kiadni egy lakást, ezért előre kizárják őket a hirdetésben.

Naponta százszámra jelennek meg az országban albérlethirdetések, jellemzően nyár végén pezseg a legjobban az albérletpiac. Törvényszerű lenne, hogy a tapasztalható hatalmas kínálatban mindenki a számára megfelelő albérlethez jut, azonban potenciális albérlők egy csoportja jelentős hátrányban vannak: a családosok. A hatályos jogszabályok és a hatósági gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a családosok hirdetésbeli kizárása jogellenes.

„Két külön hálószobás teljesen berendezett lakás kiadó. Két különálló szoba mindkettő szoba franciaággyal. Csak hosszútávra nem dohányzó GYEREK és ÁLLAT NÉLKÜLI lakók részére”

– szól egy tipikus hirdetés egy albérletek kiadására specializálódott Facebook-csoportban. Eközben tucatszámra találhatók olyan albérletkereső hirdetések, ahol először csak érdeklődnek családosok, ám néhány hét elteltével már „SOS” hirdetéssel jelentkeznek ugyanazok a szülők. Kutatásomhoz hozzájárult, hogy a problémát körüljárandó feltettem a kérdést a hirdetőknek és az albérlőknek a csoportban, hogy szerintük miért jogos, vagy miért nem jogos kizárni a családosokat a hirdetésekben. A poszt jelen pillanatban 421 hozzászólásnál jár, számos vélemény megjelent.

A tulajdonosok az alábbiakkal indokolták a családosok kizárását:

  • A családosok az átlagosnál nagyobb állagromlást idézhetnek elő a bérelt ingatlanban.
  • A gyerekek miatt nehéz kitenni azokat az albérlőket, akik nem fizetnek, mert a hatóságok csak alapos és elhúzódó vizsgálat után hagyhatják jóvá a kilakoltatást.
  • Általános vélekedés, hogy „azt engedek a tulajdonomba, akit akarok”, legyen az nő vagy férfi, családos vagy egyedülálló, cigány származású, színes bőrű.

A családos bérlők illetve albérletkeresők az alábbi tapasztalatokról számoltak be:

  • A hirdetések fele, de (hirdetési felülettől függően) legalább harmada kizárja a családosokat, őket nem is érdemes hívniuk, így máris szűkebb lehetőségeik vannak.
  • Ha nem is szerepel kritériumként, hogy családosok nem jelentkezhetnek, az első egyeztetések után a tulajdonos sok esetben jelzi, hogy számukra nem adja ki a lakást. A pontos indokot ritkán közlik a tulajdonosok, általában a szimpátiára hivatkoznak.
  • Ha igazolni is tudják, hogy megfelelő jövedelemmel rendelkeznek, illetve magasabb kaució fizetését is vállalják, akkor is jellemző a visszautasítást

Összefoglalva, a tulajdonosok nagyobb kockázatként tekintenek a családos albérlőkre. Hogy ez a sztereotípia kialakulhatott, annak számos társadalmi és szociálpolitikai oka lehet, ennek részletezése jelenleg nem témája e cikknek. Elgondolkodtató azonban, hogy a "családbarát kormányzás” valamint a „Családok Évéről” szóló kormányzati kommunikáció elégtelen volt arra, hogy a társadalom ne anyagilag kockázatos állapotnak tekintse a gyerekvállalást.

Hogy diszkriminációnak számít-e a családosok kizárása a hirdetésekből, abban az egyenlő bánásmódról szóló jogszabályok, illetve az azokat alkalmazó Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) határozatai mérvadóak. Lapunk kérdéseire az EBH azt a választ adta, hogy

magáningatlan kiadására ugyanazok a diszkrimináció tilalmára vonatkozó jogszabályok érvényesek, mintha egy önkormányzat adná ki a köztulajdonban lévő lakást. Azaz a bérbeadó nem szabhat olyan kizáró hirdetési feltételeket, amelyek valakinek a származására vagy a családi állapotára, illetve a gyerekei számára vonatkozik.

A már említett Facebook bejegyzés körüli vitában visszatérő félreértés volt, hogy az állam ezek szerint megmondja, hogy kit kell felvennie a tulajdonosoknak bérlőnek. Nincs erről szó, csak arra vonatkoznak jogszabályok, hogy mi alapján nem zárható ki egy-egy társadalmi csoport.

Ettől függetlenül a tulajdonosnak számos mérlegelési szempontjai lehetnek, ugyanúgy meggyőződhet valakinek a fizetőképességéről, sőt szubjektív bírálati szempontok is érvényesülhetnek.

Az EBH oldalán fellelhető határozatok csak kis számban születtek ingatlan vagy szolgáltatás bérlése kapcsán. A lapunknak nyilatkozó szülők arról számoltak be, hogy egyrészt nem is tudtak az EBH-hoz fordulás lehetőségéről, illetve a hosszú hatósági folyamat végét nem áll módjukban kivárni, fontosabb, hogy megfelelő albérletet találjanak. Az EBH jelezte, hogy a hirdetés szövegének mellékelése, a családi helyzetet igazoló dokumentumok benyújtása szükséges a hatósági vizsgálat megindításához. A határozatokban megismert gyakorlat szerint elsősorban a hirdetőt eltiltják a további jogsértésektől, súlyosabb esetekben akár bírság is kiszabható.

Szólj hozzá!

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67