Mi mással is lehetne túlélni e tájékon, mint P. Howarddal, azaz Rejtő Jenővel

ugytudjuk.hu 2020-03-12 08:02:00.000000
Fülig sem tréfa a rejtői humor.

Ronggyá olvasott könyvek, megelevenedő ponyvák, komor korok és bő, zuhogó humor, humor, humor. Mi mással is lehetne túlélni e tájékon, mint P. Howarddal. Azaz Rejtő Jenővel.

Thuróczy Gergely irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa, a Rejtő-hagyaték gondozója ha teheti, tárgyakban is megjeleníti a rejtői világot. Például a talpig tengerészsapkába öltözött segítője-kollégája, Dunst Erik révén. Ha úgy hozza a kocka, kiállításokon mutatják be a hagyatékot, közte a Rejtő-karikatúrákat. „Ahány művész, annyiféleképp látja Rejtőt, a kávéházi lezsergőtől az alsós boxolóig", mondja a történész, aki vitrinbe zárt könyveket, filléres ponyvaregényeket is bemutat a nagyközönségnek. Mindezekből humorfolyó nyílik, generációk önfeledt fürdőzésével, inspiráció az élet nagybetűs gátfutásához.

Tízévesen csórtam el bátyám madaras – Albatrosz – könyveit, elsőként A láthatatlan légiót. Hiába hívtak focizni – igazi bőrlabdával! - nem bírtam letenni a könyvet, ellenben folytak a könnyeim a nevetéstől. A hahota átragadt a társakra, majd az osztályra és végül az egész iskolára: padtársunk lett Piszkos Fred, aki lenyomja a matektanárt, vagy Fülig Jimmy, aki hibátlan magyar röpdogát ír. Kézről kézre adtuk A szőke ciklont, Az elátkozott partot, A néma revolverek városát, majd A három testőr Afrikában lett a sláger. Mindenki oda megy, ha majd ha felnövünk... Ó, ó, ó, Afrika... Gyorsan szállóigévé váltak a rejtői poénok, szóláncok, betűhalmazok, az egyedi és utánozhatatlan humor elemei.

Thuróczy Gergely szerint egy ilyen hagyaték olvasói, közösségi kincs. Ha valaki, akkor ő igazán ismeri az író életművét. Meglehet, ma is képes eszmét cserélni vele – miért is ne? Hiszen a rejtői humorban ott lapul a nagy poén, az öröklét. Ezen felbuzdulva megkérdeztük: mit mondana az írónak, ha ma szembe jönne vele az utcán?  A válasz praktikus: - Hová tette a kéziratait, kedves Péhovárd úr? Mert azok nagyon hiányoznak ám!

P. Howard: felírtuk kapura, falra, fűre, fára. P. Howard: ez volt a jelszó a számháborúban, ez volt a kiszes vetélkedők titkos kódja. A katonaságnál különösen jól jött Rejtő, felvértezett a néphadsereg abszurd játszmái ellenében. „Rejtő Heltai Jenő és Márton Miksa ajánlólevelével utazott szerte Európában, mint fizetés nélküli „Student". A megélhetésért mindenféle alkalmi munkát elvállalt. Hamburg, majd onnan Svájcba ment, utazásait egyre vadabb körülmények közt tette meg, vagontetőkön, potyautasként, gyalog, stoppal. A legfontosabb célállomás Franciaország, Lyon, Avignon, Marseille – későbbi regényeinek színterére. Marseille-ben hajómunkásnak állt, így jutott el többek közt a spanyol partokra és Korzikába is, ahonnan 1930 tavaszán nem Afrikába, hanem Milánóba ment, majd haza Pestre", villantja fel a pálya egy részletét a történész.

Aki elmondja: rendkívül sokrétű, kiterjedt életművel van dolgunk. Rejtő ugyanis számos színdarabot is írt, filmbe dolgozott, rendesen sarkantyúzta a Gutenberg-galaxist. Bokszolt, magas termete, kisportolt alakja vonzóvá tette a nők körében. A könnyű vér pedig vitte a pénzt, igaz, hozta a városi legendákat. „Nem igaz, hogy kézirattal fizetett pincérnek. Nem adott ki fércmunkát a kezéből. Barátja, Ritter Aladár egy 1985-ös cikkében a légiós berukkolás mellett ezt a legendát is cáfolja. Az viszont tény, hogy sok pénzt keresett. Ebben az időben a kiadók 50 pengőt fizettek egy átlagos szerelmi, cowboy- vagy légiós kisregényért. Rejtő sztárgázsiért dolgozott: akár 2000 pengőt is kapott egy légiós könyvért, ami mai áron 2-3 millió forintnak felelhet meg. Viszont kártyázott, rulettezett, és nagyvonalúan, könnyelműen bánt a pénzzel".

Rejtő gépírónőknek diktálta szövegeit, egyikük Kovácsné Krausz Magda volt. Az író parancsára kisminkelve, kisestélyiben kellett gépelnie. Magdának munka közben tilos volt nevetnie a poénokon.

Rejtő Péhóvard Jenő élete tragikusan ért véget. Munkaszolgálatosként a frontra vitték, a Don-kanyarba. Több forrás szerint ott halt meg, tífuszban. A halál jött ki a fekete ruletten, vele volt a legutolsó pillanatban Piszkos Fred és Fülig Jimmy, és ott sorakozott előtte A csontbrigád. Fred kapitány pedig két rum között ledöfte azt a piszkos világot.

Meddig tart Rejtő időszerűsége?  „Örökké", mondja Thuróczy Gergely. „Örökké az marad, míg magyarul olvasó ember akad a Földön. Vagy némi pontosítással: azok szeretik-olvassák, akik megtapasztalták a közép-európai viszontagságos-túlélős „vigalmi nyomort", amit oly jól festett le a P. Howardokban. Nagyos ismerős, nagyon a miénk. Azt nem hiszem, hogy egy másod-harmadgenerációs, külföldön született magyar csak úgy rákapna. De van egy jókora élettapasztalat minden regényében. Ami ha áttételesen is jelenik meg, az olvasóban emlékeket, nosztalgiákat, vagy éppen viszolygást kelt - ez az egyik fontos titka". 

Szólj hozzá!

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67