Harminc éve írta az újság Győrben: Baross Gábor út lett a Lenin útból

Bence Pintér 2020-02-26 10:56:00.000000
Dézsi Csaba András cikket írt Csernobil nyomán, Balogh József az ipari parkot tervezte, a városi tanács pedig köztereket nevezett át és költségvetést fogadott el. Mi történt harminc éve Győrben? Megnéztük!

1990 elég izgalmas év volt Magyarországon, hiszen épp folyt a rendszerváltás néven ismert folyamat, alakultak ki az új gazdasági, politikai és társadalmi rend keretei. Az év elején még nem volt biztos egy sor olyan dolog, ami aztán az év végére eldőlt, elkezdtek kivonulni a szovjet katonák, megtartották az első szabad parlamenti, majd az első szabad önkormányzati választásokat.

Mivel ezek az események éppen harminc éve folytak, talán tanulságos megemlékezni arról, hogy hol tartott akkor, és hová jutott most Győr városa.

Ezt az izgalmas évet ugyanis már több független médium is megörökítette: ilyen volt a Győri Vasárnap nevű „lokálpatrióta hetilap”, amelynek 1990-es, egybekötött évfolyama itt figyel a polcomon pár éve. A januári hírekről már megemlékeztünk, de

miről írt a Győri Vasárnap harminc éve, februárban?

A bős-nagymarosi vízlépcső ellen tüntettek

A rendszerváltás korszakának egyik fontos ügye volt a bős-nagymarosi vízlépcső építése – harminc éve február elején éppen már úgy nézett ki, hogy a csehországi bársonyos forradalom és a közelgő hazai választás nyomán nem lesz a környezetkárosító beruházásból semmi, de a biztonság kedvéért

február 3-án az ausztriai Hainburgból indulva Pozsony érintésével Komáromig magyar, szlovák és osztrák környezetvédők részvételével élőlánccal demonstráltak az építkezések ellen.

A történetnek nem lett happy end a vége: bár a csehszlovák kommunisták bukásával úgy tűnt, hogy mindkét országban a vízlépcső-ellenes hangulat győzedelmeskedik, Csehszlovákia 1992-ben mégis elterelte a Dunát, és beindította a bősi erőművet, amit tehát a jogutód szlovákok mai napig jogosulatlanul használnak – a két ország között azóta sem rendeződött a jogvita.

Költségvetésről tárgyaltak a győri városházán

Csak úgy, mint ezen a héten, harminc éve is költségvetést fogadtak el a győri városházán – ekkor még nem választott önkormányzat, hanem tanács döntött.

A költségvetésről nem volt nagy vita, fél óra alatt megvitatták, majd megszavazták

– az újságíró arról elmélkedett a cikkben, hogy vajon a választás után is ilyen könnyen, vita nélkül ment volna át a javaslat, vagy sem. Az ülésen emellett köztereket neveztek át: a Dimitrov sétány Bisinger sétány, az Engels tér Simor János püspök tere, a Lenin út Baross Gábor út, a Martinovics tér Apor Vilmos püspök tere, a Tanácsköztársaság út Szent István út lett.

Ipari park épül Győrszentivánon? Vagy lesz 8-10000 munkanélküli?

Ezzel a fenti címmel jelent meg interjú Balogh Józseffel, a város későbbi, 1994 és 2006 között hivatalban lévő szocialista polgármesterével, aki ekkor még tanácselnök volt. A probléma az volt akkoriban, hogy egyre több fiatal került ki az iskolákból, akiknek munkát kellett adni.

Balogh elmondta: ekkor már fél éve tárgyaltak a később valóban megvalósuló ipari park létrehozásáról.

A terület azonban ekkor nem volt a tanács tulajdonában, arra a költségvetésben 45 millió forintot (mai értéken nagyjából 612 millió forintot) különítettek el. Mint tudjuk, az Ipari Park azóta létrejött, 1991-ben alapult meg a cég, ami 1992 óta kínál területeket nagybefektetők, valamint kis- és közepes vállalkozások számára egyaránt, jelenleg 210 hektáron, 93 százalékos kihasználtsággal.

Nini, kit látunk itt?

A február 25-i számban ismerős névre bukkanhatunk: olvasói levelet írt ugyanis Dézsi Csaba András, a város jelenlegi polgármestere.

Dézsi Csaba Anrás azért ragadott tollat, mert korábban pletykaként terjedt el, hogy egy marcalvárosi ház valamiért leukémiás megbetegedést okoz, ezt aztán kivizsgálták, de nem bizonyult igaznak a pletyka. Ennek kapcsán jegyezte meg a négy évvel később a Fidesz színeiben képviselőnek megválasztott Dézsi, hogy a csernobili atomkatasztrófa eltitkolása népellenes bűncselekmény volt.

Szólj hozzá!

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67