Különleges és rendhagyó előadásnak lehettek részesei az érdeklődők Oroszlányban, ahol a Rákóczi Szövetség egy megemlékezést szervezett Csáth Géza halálának 100. évfordulója alkalmából. Az eseményen Kéner Balázs, szombathelyi újságíró beszélt Csáth-kutatásairól, az íróról, életének utolsó napjáról és a mai megítéléséről, utóéletéről.

Csáth Géza (született Brenner József) Kosztolányi unokatestvére volt, kiválóan festett, zenélt és írt zenei műveket, emellett író volt és tagja a Nyugat nemzedékének, nem utolsó sorban pedig orvosként dolgozott.
A Borzongató irodalom címet viselő előadáson megtudhattuk: az író-orvos 1910 áprilisában fecskendezte magába az első adag morfiumot, aminek használata végig kísérte életét és befolyásolta jellemét és művészetét is.
Azért ezt a bulváros címet adtam a mai eseménynek, mert bíztam benne, hogy így többen eljönnek és megismertethetem az érdeklődőkkel Csáth másik arcát is. De, ha már borzongás, akkor ez az írónál nem jelentett mást, mint a valóságot, az életet, ami elől vagy homokba dugjuk a fejünket, vagy bátran szembe nézünk vele. Csáth az utóbbit tette, gondoljunk csak A kis Emma című novellára, amiben a gyerekek az állatok kínzása után társukat akasztják fel. A század elején bizony ez a borzongás volt a valóság
- hangsúlyozta a 17 éves kora óta Csáth Gézával foglalkozó szombathelyi újságíró.
A szakember rávilágított: ha Csáth a morfinista, öngyilkos író, akkor ugyanilyen megvilágításban beszéljünk a gyönyörű verseket író, öngyilkos hajlamú Juhász Gyuláról is, az alkoholista, szifiliszes Adyról vagy Vörösmartyról, "aki amikor leírta, hogy
Az előadás végén Kéner Balázs mindenkit a szövegközpontú, szövegcentrikus irodalomértelmezésre biztatott. "Ne azzal foglalkozzunk, hogy a művet ki, mikor írta, milyen állapotban vagy környezetben, és erről az irodalmi kánonnak mi az álláspontja, hanem higgyünk magunknak. Ha tetszik, akkor az jó, ha nem akkor nem".

A közönség számos kérdést is feltett a Csáth-szakértőnek, az egyik hölgy megjegyezte, hogy épp most olvasta az Ópium című novellát és mennyire megfogta, ahogy az író a szer hatásairól beszél. Itt jegyezte meg Kéner: ez a mű még akkor keletkezett, amikor Csáth nem használt semmilyen tudatmódosítót.
- zárta Kéner Balázs, aki még 2005-ben állíttatott emléktáblát Csáth Gézának az író-orvos egykori munkahelyén, a budapesti pszichiátria épületének kertjében.
Az Ugytujduk.hu-nak az újságíró elárulta: tervben van, hogy Szombathelyen, egy nagyszabású városi programsorozat keretében is megemlékezzenek az 1919. szeptember 11-én elhunyt Csáth Gézáról, de miután ez még szervezés alatt van, így részleteket nem akart elárulni.
Minden esetre, mi biztosan leemelünk a polcról egy Csáth-kötetet és immáron teljesen más megvilágításban olvassuk a műveit.

Szólj hozzá!
Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.
Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban
Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.