Melyik az a város, amelyik annyira büszke a római kori múltjára, hogy a legnagyobb, monumentális ókori leletét nem láthatja a nagyközönség?

ugytudjuk.hu 2019-08-22 19:00:00.000000
Segítünk: úgy végződik, hogy "ombathely".

Most, hogy kezdődik a Savaria Történelmi Karnevál, az ország szeme kicsit Szombathelyre és a történelmi római múltjára szegeződik, hozzátesszük, teljes joggal.

Egy olyan város, ami Kr. u. 43 óta folyamatosan lakott, méltán lehet büszke múltjára. Ezt Puskás Tivadar polgármester (Fidesz-KDNP) is rendszeresen hangoztatja különböző fórumokon.

Arra is büszke lehet, hogy olyan sok római kori lelet van itt a föld alatt, hogy időnként az építkezéseket levezénylő szakiknak is komoly fejfájást okoznak. Sőt, arra is büszke lehet, hogy a föld alól rengeteg korabeli tárgyat kiemeltek és a nagyközönség számára is láthatóvá tettek, a Savaria Múzeumban és az Iseumban ezek megtekinthetők.

Sőt, arra is büszke lehet Szombathely, aka Savaria, hogy itt tárták fel Magyarország legnagyobb műtárgyát, az egykori helytartói palota Közép-Európában egyedülálló, de világviszonylatban is jelentős mozaikpadlóját. Ez volt a Romkert legfontosabb látványossága, amit tavaly márciusban szedtek fel.

A Romkertben lévő egykori palota mozaikja - Fotó: Benkő Sándor / szombathely.hu

Volt, egészen addig, amíg el nem töketlenkedte a városvezetés. Ezen sajnos nincs mit szépíteni.

Annyi történt, hogy egy 1,2 milliárd forintos projekt keretében megújult volna a Járdányi Paulovics István Romkert. A fenti képen látható egyedülálló mozaikszőnyeget teljesen restaurálták volna és építettek volna fölé egy üvegfalú épületet, ezzel megóvva mindentől és a nagyközönség számára 21. századi módon bemutatva. A beruházást az Európai Unió fizette volna egyébként.

A beruházás látványterve

A problémáról részletesen írtunk, a lényege annyi, hogy a Romkert területe a Szombathelyi Egyházmegyéhez tartozik, az épületet a Savaria Múzeum működtette volna (ahogy a Romkertet eddig is), az építkezésre elnyert pénzt viszont a város hívhatta volna le. Az egyház áldását adta volna az építkezésre azzal a feltétellel, hogy a pontos tervek elkészültekor további egyeztetésekre lesz szükség. Ez viszont úgy tűnik, elmaradt, a kormányhivatal azóta már megszűntetett Építésügyi és Örökségvédelmi Osztálya kaszálta el a beruházást.

Információink szerint az oda tervezett épület és a telek tulajdonosával, vagyis az egyházzal való egyeztetés hiánya okozta a gondot: az épület nagyságával és annak elhelyezkedésével is probléma volt, a fogadóépületből be lehetett volna látni a szomszédos egyházmegyei kollégium szobáiba is.

Különösen pikáns, hogy egy meghíusult EU-s beruházás miatt a városnak mindenképp a zsebébe kellett nyúlnia, ugyanis az elkészült terveket ki kellett fizetni, ez 12 millióba került.

Nemrég megkerestük Csapláros Andreát, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum igazgatóját, hogy kiderítsük, mi van a mozaikkal. Tőle tudjuk, hogy kiemelték a Romkertből, hogy restaurálják, most a Savaria Múzeum raktárában várja sorsát. A közönség számára viszont nem látható.

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67