33 év elteltével tért vissza Csernobilba egy pilóta, aki helikopterrel repült át a reaktor fölött a katasztrófa után

Buda Fehér 2019-08-17 15:40:00.000000
Rá sem ismert a környékre.

A Reuters számolt be annak a pilótának a történetéről, aki három évtized elteltével tért vissza Csernobilba. Mykola Volkozub rengeteget segített abban, hogy sikerüljön valamennyire kordában tartani a radioaktív anyagokat.

A most 87 éves Volkozub háromszor is átrepült a megsemmisült négyes reaktor fölött, az volt a feladata, hogy megmérje a reaktor hőmérskéletét, és hogy felmérje a reaktorban lévő gázok összetételét. "Néhány ember azt mondja, hogy nincs bennük félelem, de nem létezik olyan, hogy valaki senkitől se féljen" - mondta, amikor az őt kísérő újságírók rákérdeztek arra, hogy milyen élmény volt részt venni a mentésben.

Volkozub azt mondja, hogy tudta, hogy veszélyes a küldetése, de meg kellett tennie. Mentálisan próbált felkészülni a bevetésre, minden számítás felett többször átment, hogy biztosan túlélje az utakat. Azt is elmesélte, hogy a bevetésen iszonyúan nehéz ólomköpenyt kellett viselnie, és a helikoptere aljára is ólompaneleket szereltek, hogy megpróbálják valamennyire biztonságosabbá tenni az utat.

A három repülés összesen 19 percet és 40 másodpercet vett igénybe, de a pilóta ilyen rövid idő alatt is hatalmas sugárzásnak volt kitéve. A saját elmondása szerint a repülőutak után megpróbálta megmérni magát néhány Geiger-Müller számlálóval, de mindegyik kiakadt, amikor a közel került hozzájuk.

A helikoptere is hasonlóan radioaktív maradt. Habár az MI-8-as gép vadi új volt, a bevetés alatt annyi sugárzást szívott magába, hogy még mindig veszélyes megközelíteni. Éppen ezért a mentési munkálatok után leszerelték, és a többi radioaktív felszereléssel együtt "eltemették".

Amikor meglátta a reaktor épületét, Volkozub azt mondta, rá sem ismert. Amikor legutoljára látta, az épület darabokban volt, egy cső az ég felé meredezett, a reaktor néhány része pedig csak úgy lógott a falak mentén. Ma már egy hatalmas szarkofág veszi körül a négyes reaktort, amit arra terveztek, hogy felfogja a még mindig hatalmas sugárzást.

Az egykori pilóta Pripjaty városában is tett egy sétát. Ekkor felidézte, hogy jelen volt, amikor a tudósok azt próbálták meg kitalálni, hogy miként is tudnák megállítani a sugárzást. "Mit tegyünk, mit tegyünk?" - kérdezgette magától Valeriy Legasov, aki később az HBO sikersorozatának központi karaktere lett.

Volkozub azonban szerencsés volt, nem betegedett meg a sugárzástól. 87 évesen még mindig dolgozik, tesztpilótákat felügyel az ukrán Anatonov repülőgyártó cégnél.

Szólj hozzá!

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67