Berengett a VASÉP Szombathelyen a hatalmas robbanástól

ugytudjuk.hu 2019-12-09 16:40:00.000000
Máig városi legendák sora övezi az ideiglenesen nálunk állomásozó szovjet alakulatok dolgait, egy ilyen mendemondának jártunk utána.

Szombathelyen a Huszárlaktanyába fészkelték be magukat, a környéken élőket reggelente pattogó katonazenével örvendeztetve meg. Volt, hogy fegyverek dördültek, egy ízben pedig robbanás hallatszott. Bár az objektum közel volt a belvároshoz, senki nem tudott semmit.

Vagy ha igen, hallgatott. Leginkább a Dongóban – ez egy ütős munkáskocsma volt, cégére mai is áll – csöpöghetett le némi információ. Mivel ide jártak-szöktek ki a laktanyából a tisztek, legurítandó pár korsó sört ugyanannyi magyar rummal. A hatodik korsó és feles után oldódtak a nyelvek, de előny volt az orosz tudás, mert a tisztek magyarul inkább csak káromkodtak. De azt őszintén és szívből.

Egy informátorunk, aki akkor a TANÉP-nél dolgozott, jól ismerte a helyet. – Ott nem volt mese. Beléptél és szimplán hanyatt estél a cigifüsttől. A mahorka volt a legdurvább, tényleg ruszkinak érezted magad. Volt egy kép a falon, egy nagy festmény. Komoly fogadásokat kötöttek arra, mit ábrázolhat. A füst annyira elkoszolta, hogy lehetett az Petőfi-portré, vagy akár virágcsendélet. Azt hiszem egyszer a csapos lemosta és egy nő volt rajta, meg búzamező – így az ismerős. Aki arról, hogy robbanás lett volna, nem tudott. Pedig volt.

Egy kis történelem.

Az 56-os forradalom után bevonuló, a rendszer fennmaradását szavatoló szovjet katonai alakulatok több mint négy évtizedig maradtak „ideiglenesen" az országban. 1988 végén a szovjet Déli Hadseregcsoport mintegy 100 helyőrségben, körülbelül 6000 ingatlanban állomásozott Magyarországon, számos városban tartva fenn laktanyákat, repülőtereket, gyakorlótereket, közte Szombathelyen is.

A rendszerváltáskor, 1990. március 10-én kötött megállapodás után két napon belül elkezdődött a több mint egy évig tartó teljes kivonulás. Mintegy 100 ezer szovjet állampolgárt, 27 ezer gép- és harcjárművet, 230 ezer tonna lőszert és 100 ezer tonna üzemanyagot szállítottak el, közel másfél ezer vasúti szerelvényen. Az utolsó vonat 1991. június 16-án hagyta el Magyarországot. Meg kell jegyezni, hogy a szombathelyi laktanyából az elsők között vonták ki az alakulatokat.

A huszárlaktanya, vagyis a korábbi katonai komplexum, számos többszintes épületet foglalt magában. Pontosan harmincat, az épületek egy része már nem áll. A megmaradók – közte a parancsnoki épület, a tiszteké, több katonai épület - elhagyatva állnak a kivonulás óta. Kivéve a főépületet, amelyet egy alapítvány felújított és ma az Őrvidékház otthona. A terület hasznosítására számos terv született, közte egészen elképesztőek is. Volt, hogy nemzetközi egyetemi campust képzeltek ide, de olyan is, hogy szuperplázát. Egy időben lakóparknak gondolták, de a talaj még ma is rejthet kockázatokat. Legutóbb, már a fideszes kormányzás alatt, egy országos, természetesen nemzeti digitális központ alapkövét rakták le. Egyikből sem lett semmi.

A laktanya a szovjet idők vége felé egyre inkább támadó feladatokat látott el a nyugati határ mentén 

Ezért is állomásoztak tankok a területen, holott ezt nem ismerték el. A Szabad Európa Rádióhoz révén tudható, hogy a NATO tiltakozott a szovjetek szombathelyi pozíciója, annak erősítése miatt. A semleges Ausztria is ezt tette, követelték, hogy vonják vissza 40 kilométerre a határtól a harci alakulatokat (Szombathely távolsága Kőszegtől mindössze 20 kilométer). Mindez a 80-as évek második felére tehető és ekkoriban következett be a máig homályos baleset. Helyi lakossági információból tudható, hogy

a robbanás olyan erejű volt, hogy megrázta a szomszédos VASÉP D-telepét.

Az is tény, hogy a környező házak tetőzete megsérült a becsapódó törmeléktől, számos ablak kitörött. Egy ott lakó (Lovas utca) a járdán emberi végtagot talált.

De mi történhetett? Ezt is csak a korabeli szóbeszédből és egy tiszt elszólásából a kivonuláskor tudjuk. A laktanya mögötti tankodromon, amely közel volt a D-telephez, a hideg időben gázlánggal melegítették a katonák a harci jármű tankját, amelybe bedermedt a gázolaj.

Ennek nyomán a tank – és vele a jármű – felrobbant, letarolva a környéket.

Az alkatrészek szanaszét repültek, civil területek felé is. Egyes információk szerint 20 katona halt meg, de ez erős túlzás, a halálos áldozatok száma 3-7 között lehetett. Az említett tiszt sem mondott számot, csak annyit közölt, hogy valóban volt egy erős robbanás a tankodromon.

Van tehát még bőven titok a tovarisok ittléte és távozása körül. Remélve, hogy távozásuk nem olyan lesz, mint itt tartózkodásuk volt: ideiglenes.

Szólj hozzá!

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67