A szombathelyi vendéglátós írta meg a pakisztáni menekült történetét egy könyvben

Zoárd Székely 2019-12-04 08:17:00.000000
Félelem, terrorizmus és vallásháború – igaz történet Németh Krisztina tollából.

Kedd este Szombathelyen, a Café Mólóban részt vettünk Németh Krisztina legújabb regényének bemutatóján. A hazara – Valahol élnem kell című könyv valós események alapján készült, egy afgán fiú, Hamid Alizada szemszögéből ismerteti a Közel-Keleten zajló összecsapások hátterét. A Tanai Ibolya által moderált beszélgetés során kiderült kik is pontosan a hazarák és mi okozza a polgárháborús viszonyokat a térségben.

Krisztina elárulta, hogy alapvetően nem az írásból él, évek óta vendéglátósként dolgozik Ausztriában, itt ismerte meg az akkor 16 éves Hamidot, aki frissen szerzett szakmát szakácsként. A kezdeti munkaviszonyból hamar baráti kapcsolat alakult ki kettejük között és 2016-ban a Rejtelmes karácsonyok című antológia megjelenése kapcsán – mely Krisztina novelláját is tartalmazza – Hamid felvetette, hogy „írjon róla is egy könyvet”. Így lett a fiatal fiúból egyszerre főszereplő és hiteles forrás, elindítva egy bő 2 évig tartó munkafolyamatot, melynek eredményét mára kézbe veheti az olvasó.

A pakisztáni születésű Hamid részletesen beszámol a hazarák viszontagságos életéről: a Dzsingisz kán leszármazottaiként számon tartott síita vallású etnikai kisebbséget egyre inkább veszélyeztetik a tálib terrorista cselekmények, a már négy évtizede dúló háború a teljes káosz szélére sodorta az ott lakók életét. Mára Afganisztán a világ legveszélyesebb országainak egyike, ennek fényében nem meglepő, hogy több millió afgán menekült érkezik a szomszédos Pakisztánba és más régiókba.

Hamid 9 éves kora óta dolgozik, hogy támogassa a családját, egy régi barát segítségével Iránban is kapott állást, ám miután édesapja 2013-ban egy robbantás áldozata lett, édesanyja tanácsára Európa felé vette az irányt.

A bemutatóra egyébként maga Hamid is eljött és készséggel válaszolt (tolmács segítségével) a kérdésekre. Elárulta, hogy tőlünk nem messze, Rohoncon tanult meg németül egy ifjúsági otthonban és Budapesten is járt néhány évvel ezelőtt. A magyarokról általánosságban pozitívan nyilatkozott – főleg a kollégái esetében -, ám hangsúlyozta, hogy mindenhol vannak jó és rossz emberek, több részletet azonban nem árult el. Az utolsó kérdés a hosszú távú tervekre vonatkozott, Hamid szeretne egyszer saját éttermet nyitni, Krisztina pedig bizakodik a könyv német fordításban és kiadásában. Témáját tekintve mindenképp dicséretes vállalkozás, tekintettel arra, hogy kevés hazai regény foglalkozik a menekültválság kérdésével.

Szólj hozzá!

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67