Így seftelt a vasfüggönyös Szombathely

ugytudjuk.hu 2019-12-30 07:02:00.000000
Creme 21, Fa szappan a Vénuszban

A nyolcvanas évek szombathelyi városközpontja egy nagy és illegális piachoz hasonlított. Központi eleme volt a Vénusz ételbár, ahol arabok randevúztak a bontott-sült csirkével. Amit nem sokkal előtte a villámkezű, a város egyik színes egyéniségének számító csirkeboltos Csencsi kopasztott. Iráni és iraki szakmunkás tanulók voltak ők Vépről, a világ közepéről. Tele dollárral, márkával. Ment is a seft, felfűtötték a szocialista piacot. Ami hivatalosan nem volt.  

A nyolcvanas évek közepére az ország, ha nem is váltott, az öregedő Kádár János útmutatásaitól már eltért. Igaz, maradt a 3 évente 1 nyugati út, meg a vasfüggöny és a határőrség is. Az osztrákok viszont már korlátozás nélkül jöhettek és jöttek is. A Köztársaság téren – a mai Főtér – ekkor indult be igazán az élet. A helyiek jól tudták, honnét szerezhető valuta: hát a Vénuszból. Ott tanyáztak az iráni és az iraki ifjak, akiket egy oktatási program keretében Vépen képeztek szakmunkássá. Jól megvoltak, majd amikor a háború kirobbant országaik között, felváltva jöttek. A rend kedvéért néha azért össze is verekedtek.  

A téren hömpölygött a tömeg, a város napi létszáma elérte a 100 ezret. Sógorék buszokkal jöttek, a piacon kezdték, majd fodrászhoz mentek és a Gyöngyös, Pannónia, Vénusz éttermekben ebédeltek. Mivel a buszok indulásáig - általában 10-15 busz parkolt a Tolbuhin, mai Szent Márton utcában -  még néhány óra hátra volt, hát maszek piacoztak ők is. Táskáikban igazi kincsek lapultak: Creme 21 és Fa szappan, meg a kék legenda, az  Atlantic. A magyar szappanok foszlósak és büdösek voltak, a kölniről nem is szólva. Így egy randi sikere jószerével azon múlt, hogy nyugati, vagy keleti kencefice borította a reményteljes udvarlót. Ha keleti, akkor nem sok esélye volt. Evidens, hogy minden nyugatról hozott kozmetikum aranyat ért. Ráadásul re-exportálni lehetett, vagyis tovább adni. Nem kevés budapesti vetette meg az osztrák árut, majd elvitte és a fővárosban többszörös haszonnal eladta. Aztán a petárda is előkerült. 1 petárda, 1 forint volt – borsos ár akkoriban. De státuszszimbólumnak számított, így vették.

Az illegális piac slágere volt még a kenhető Nutella, a mogyoró darabos Toblerone és az LP (bakelit hanglemez). Ekkor derült ki, hogy a hasonló jugoszláv licence termékek jóval gyengébbek. Két dolgot nem hozott az osztrákok többsége. Mégpedig pornó újságokat és politikai könyveket. Utóbbit szigorúan üldözték. A magyar ellenzék nyugaton megjelent könyveinek birtoklása államellenes cselekménynek számított, börtön járt érte. A magyar vámosok általában korrektül jártak el. Igaz, az osztrák buszsofőr már előre kiteregette a lapokat: dobozos sör, minőségi kávés csomag, banán...

Aztán a piac lassan átalakult. Az arabok átvették a seftet, márkáért schillinget vettek, még inkább lenyomták forintot. Viszont tény, hogy Szombathelyen nem volt nagy ügy keményvalutához (így hívták a nyugati pénzeket) jutni, ha volt forint. Nem véletlen, hogy Budapest után a szombathelyi OTP-ben tartották nyilván a legtöbb BC-számlát. Ez keményvalutás számlát jelentett. Jelentősége abban állt, hogy a törvény szerint nem kellett 3 évet várni egy nyugati útra annak az illetőnek, akinek ilyen számlája és pénze volt. Majd jött az arany, de ez már a nagyok terepe.

A Vénusz az arabok távozása után is zsongott és a kiváló személyzet, valamint a remek konyha révén vonzó maradt. Akadtak felejthetetlen pillanatai is. Mint az a kisfröccs-turné, amin egy győztes meccs után a legendás baráti kör, a Hajszán-Hegedüs-Preszeller-Hauzer négyes vett részt. A vendégek felállva ünnepelték őket. A világútlevél bevezetése, Németh Miklós kormánya alatt, vetett véget a nagy szombathelyi seftnek és persze forgalomnak. Szabad lett a vásár. Az 1989-es szilveszter ezért is válhatott minden idők legzajosabb bulijává városszerte.

Már napokkal előtte robbantak a petárdák, röppentek a rakéták, hatalmas volt a hangzavar. Éjfélkor szinte felrobbant a város, tetőzött a hangulat. Bömbölt a zene, durrantak a pezsgősüvegek, fiatalok százai áramlottak a Köztársaság térre a lakótelepek felől. A téren spontán ünneplés alakult ki, előtte nem volt ez szokás, programok sem voltak. A fiatalok kórusban énekeltek, petárdáztak, hordozható magnókról szólt a rockzene, a rendőrök eltűntek. Az 1990-es évet a remény hullámai köszöntötték. Elvégre mis is kapitalista ország lettünk, nálunk is lesz majd Fa szappan, meg nyugati LP, meg minden.

Aztán 1990 januárjában lecsapott a tél.

Szólj hozzá!

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67