Hihetetlen "elemzésben" írta az Origo, hogy Európa élmezőnyében a magyar nyugdíjasok életszínvonala

György Unyatyinszki 2019-01-17 17:21:00.000000
Megnéztük rendesen a számokat: annyi igaz, hogy jobban élnek a nyugdíjasok, a buktató, hogy a nyugdíj előtt álló magyar dolgozók korosztályánál.

Lassan tényleg minden olyan cikkünket Vajda Mihály filozófus gondolataival kellene kezdenünk, amikor a kormányközeli médiumoknak a magyar társadalom jólétéről szóló nyakatekert, kamuoptimista anyagaival vagyunk kénytelenek foglalkozni. Legutóbb arról írtunk, hogy bár a statisztika szerint jelenleg rendelkezik a legtöbb orvos Magyarországon működési engedéllyel a rendszerváltás óta - erről a Magyar Hírlap írt dicshimnuszt -, azonban mivel nagy részük a magánellátásban dolgozik, továbbra is égető az orvoshiány az állami ellátásban. Ekkor idéztük Vajda Mihályt, aki életét a diktatórikus rendszerek kritikájával töltötte:

„Azt már nem értettem, hogy miért kell azt hazudni [1951-ben a Rákosi-diktatúrában], hogy egyre jobb a helyzet, és egyre nő az életszínvonal, amikor szemmel láthatólag egyre rosszabb minden, az életszínvonal pedig csökken.”

Ezúttal az Origo hirdette címlapon, hogy

„Európai élmezőnyben a magyar nyugdíjasok életszínvonala”.

Az erős állítást azzal igyekeztek alátámasztani, hogy míg az EU-ban átlagosan a nyugdíjasok 14 százaléka van kitéve a szegénység kockázatának, addig Magyarországon ez az arány 9 százalék. Azonnal le kell szögeznünk, hogy ez nem azt jelenti, hogy az EU-s átlagnál jobban élnek a magyar nyugdíjasok, hanem azt, hogy a magyarországi munkajövedelmekhez képest kedvezőbb a nyugdíjasok jövedelme. Ez persze lehet azért is, mert a munkajövedelmek más szinten vannak, mint az EU-ban. Nézzünk hát, hogyan állnak a számok!

A szegénység kockázatának kitettek azok a személyek, akiknek a jövedelme nem éri el az adott ország medián jövedelmének 60 százalékát. A medián jövedelmet, azaz hogy pontosan mennyit keres egy magyar ember a társadalmi létra közepén (másképp: ugyanannyi a nála gazdagabb, mint szegényebb) jó ideje nem közli a Központi Statisztikai Hivatal, csak az annál általában kedvezőbb képet mutató átlagjövedelmet, amit jelentős mértékben felhajt a leggazdagabbak jövedelme. A mediánt a magyar jövedelmi statisztikák alapján bruttó 255 ezer forintra lehetett kalkulálni 2017-ben, ennek nettója nagyjából 170 ezer forint volt (a különböző számítások között +/- 5 ezer forint az eltérés).

Ez azt jelenti, hogy a szegénységnek kitett magyar nyugdíjasnak 102 ezer forint volt a nyugdíja 2017-ben.

Csak halkan jegyezzük meg, hogy 2019-ben a megemelt minimálbér nettó összege 99 085 forint, a magyar munkavállalók ötöde van erre az összegre bejelentve. Azaz a szegénységnek kitett nyugdíjasok aránya lényegesen alacsonyabb, mint a munkából élőké.

A küszöb felett

Akiknek 102 ezernél kicsivel magasabb a nyugdíja, azok már nem számítanak bele az Origónál dicsőségesnek feltüntetett statisztikába. 2017-ben a magyar átlagnyugdíj a nyugdíjfolyósító (ONYF) adatai szerint az akkori átlagjövedelem (nem medián!) 66 százalékát tette ki, ami 124 ezer forint volt. Azonban romlik a helyzet: a 2018-as KSH adatok szerint az átlagnyugdíjak már csak az átlagjövedelem 58 százalékát tették ki, a 2017-es korrigált számok szerint ez 114 ezer forint volt.

Az Origo még egy dologban csúsztat. Ausztriában (12%) és Németországban (17,5%) is arányaiban több a szegénységi kockázatának kitett nyugdíjas, ami nyilván kellemetlen a saját társadalmukon belül, de ez felelősen összehasonlíthatatlan a magyar nyugdíjasok élethelyzetével a jelenleg rendelkezésre adatok alapján. Például, mivel szegénységi kockázatot az ottani helyi medián jövedelemhez mérten számítják, aminek a németek és az osztrákok esetében is jóval magasabb a vásárlóértéke, mint Magyarországon, ez azt is jelenthetné (ha Origo-színvonalra egyszerűsítünk), hogy

ott a szegénységnek kitett nyugdíjasok is magasabb életszínvonalat tudnak biztosítani maguknak, mint a "statisztikailag nem szegény" magyar nyugdíjasok.

Azt se hagyjuk ki, hogy Ausztriában még 14. havi nyugdíj is van, tehát két alkalommal többször csenget náluk a postás. Tényleg hihetetlen, hogy ilyen dolgokat magyarázni kell az Origo miatt.

Jó, de mi van a nyugdíj előtt álló magyarokkal?


Kicsit szemét voltam, mert a címbeli állításra még ki sem tértem, annyira felzaklatott az origós anyag manipulált "valósága". A lényeg, hogy a KSH adatai szerint a magyar lakosságban az 50-64 éves korosztályban a szegénységnek vagy társadalmi kirekesztettségnek kitettek aránya 2017-ben elérte a 22 százalékot, azaz a nyugdíj előtt állók között több a szegényebb ember. A nyugdíjak számítási módszerei alapján pedig előre jósolható, hogy az érintetteknek nyugdíjasként sem lesz magasabb a jövedelme, mint aktív korukban volt.

Korábban bemutattuk azt is, hogy a magyar bérek emelkedése ellenére tovább nőtt a lemaradásunk életszínvonalban az EU átlagától, különösen a célként megjelölt Ausztriától.

Szólj hozzá!

Egy szombathelyi covidos beteg halála után 9 nappal tudta csak meg a család, hogy mi történt

Ez is csak annak volt köszönhető, hogy a családtagok rendíthetetlenül hívták a kórházat. Az önkormányzat már elhamvasztásra küldte az elhunytat, amire a hozzátartozók egyáltalán tudomást szereztek a gyászhírről.

A SÁRVÁRI POLGÁRMESTER A TERVEZETT MUNKÁSSZÁLLÓRÓL: HANGULATKELTÉS!

Kondora István azt mondja, olyan megoldást terveznek, amely mindkét fél számára megnyugtató lesz.

ALMAFA NŐJNAGYRA
valami lófasz

valami lófasz bf

sfsdfsdfs

dfgfdgdf

qwe

eqwe

aaaaaa

aaaaaaaaaaa

Ezeket az alkatrészeket fogják Szombathelyen gyártani az elektromos autókba

Ha elektromos autót vennél a jövőben, ezen komponensek készültek a városodban

Már a tévécsatornákon is azt üzenik, hogy maradjunk otthon

Az üzenet főleg a csatornák logói mellett jelenik meg.

asd

asd

test67

test67